Skip to main content

Rezolucja PE ws. Polski - B. Rzońca, J. Wcisła, B. Liberadzki, M. Woś | W Punkt - Katarzyna Gójska

TV Republika - Rezolucja PE ws. Polski - B. Rzońca, J. Wcisła, B. Liberadzki, M. Woś | W Punkt - Katarzyna Gójska

Jednym z gości redaktor Katarzyny Gójskiej w programie Telewizji Republika "W punkt" był minister Michał Woś, który odniósł się do kwestii tzw. naruszenia praworządności w Polsce, przy pomocy którego Polska jest atakowana przez unijne elity oraz polską opozycję. We wtorek w PE zorganizowano debatę po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym.

- Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej. Przypomnę także orzecznictwo. W 2005 rok, w 2010 roku Trybunał Konstytucyjny już się wypowiedział, co do hipotetycznej sytuacji sporu między wykładnią prawa Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i na przykład pan Rzepliński wtedy w TK w 2010 roku wydał orzeczenie, notabene bardzo dobre, w którym stwierdził, że to polski sąd konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa w przypadku, gdyby był jakiś spór między tymi instytucjami- przypomniał Michał Woś. 

Polityk zwrócił uwagę, że podobne orzeczenia zapadały także w innych krajach Unii Europejskiej. - Niemiecki trybunał co orzekł? Że konstytucja jest najważniejsza. Francuzi - ichniejszy trybunał konstytucyjny - Rada Stanu - ich konstytucja jest ważniejsza ponad prawem europejskim. Rumuni - ich konstytucja jest ważniejsza ponad prawem europejskim i tak dalej i tak dalej - zaznaczył.